Jak wybrać najlepszy kredyt inwestycyjny

Wiele firm poszukujących źródeł finansowania swoich inwestycji, zwraca się w kierunku różnych placówek finansowych.

Często są to duże inwestycje, przeznaczone na zakup specjalistycznych maszyn, czy też gruntów. Mogą być to kwoty wielu milionów złotych, dlatego też warto zwrócić uwagę na koszty kredytu. Przed wyborem banku, w którym zdecydujemy się zaciągnąć kredyt inwestycyjny, powinniśmy rozpatrzyć oferty wielu innych placówek, zwracając uwagę, m.in. na to, czy nie pobierają opłat za rozpatrzenie wniosku, ponieważ opłata ta może wynieść nawet 1000 złotych, a kredyt nie koniecznie musi zostać przyznany. Istotne jest także, jaka będzie opłata za samo udzielenie kredytu, ponieważ kwota, w zależności od banku, może sięgać kilku procent wartości kredytu.

Zazwyczaj banki wymagają wkładu własnego w wysokości 20 – 30%, ponieważ nie chcą finansować całej wartości kredytu, a oprocentowanie, najczęściej zmienne.

Przy ubieganiu się o kredyt inwestycyjny, kredytobiorca musi spełnić więcej wymagań, niż w przypadku pozostałych kredytów. Przede wszystkim, po wybraniu banku, będzie zobowiązany przedstawić niezbędne do udzielenia kredytu dokumenty, czyli zaświadczenia o osiąganych dochodach, dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem, ale także kosztorys inwestycji, na którą kredyt się ubiega. W banku należy złożyć wniosek o kredyt inwestycyjny, w którym dokładnie określimy kwotę, jaką chcemy uzyskać, oraz dokładny biznesplan dotyczący inwestycji. Jest to poniekąd dodatkowy koszt, ponieważ najczęściej zleca się wykonanie go firmom konsultingowym, gdyż profesjonalizm musi być zachowany. We wniosku o kredyt inwestycyjny należy także umieścić informacje o rodzajach zabezpieczeń, jakie chcemy do banku przedstawić.

Kwoty udzielanego kredytu są różne w każdym banku, można otrzymać nawet kilka milionów złotych kredytu. Jest to dużą zaletą w przypadku dużych przedsiębiorstw, które chcą rozwinąć działalność, by zwiększyć wartość środków trwałych w firmie. Można także zaciągać kredyty w innych walutach. Należy pamiętać jednak o tym, że różnice kursowe mogą powodować, że raty w jednym miesiącu mogą być wyższe, niż w poprzednim lub odwrotnie. W wyborze optymalnego kredytu pomóc może nam doradca finansowy Kraków to miejsce gdzie znajdziemy wielu fachowców, którzy mogą nam przebrnąć przez strony skomplikowanych umów. Zbadają wszystkie elementy umowy, pomogą określić całkowity koszt kredytów, sprawdzi czy nie zawierają niekorzystnych zapisów, i ukrytych kosztów.