Odpowiednia ochrona roślin powoduje iż lepiej się rozwijają i możemy liczyć na większe plony.
Dlatego też stosowane są różnego rodzaju środki ochrony roślin, dzięki którym można odpowiednio zadbać o nasze plony. Działanie selektywne herbicydów sprawia ze atakuje tylko chwasty nie naruszając roślin hodowlanych. Dlatego też mogą być rozpylane bezpośrednio na uprawy, co jest bardzo wygodne. Warto pamiętać iż herbicydy mogą działać na różne rośliny w różnych fazach rozwoju, od nasion. W tym przypadku zadaniem środków ochrony roślin będzie zahamowanie na maksymalną ilość czasu kiełkowania chwastów.
W tym czasie rośliny uprawne będą miały czas aby prawidłowo się rozwinąć, nie muszą wówczas konkurować z innymi roślinami, o słońce, wówczas także chwasty nie pobiorą całej wody z ziemi. Nowoczesne herbicydy są szczególnie ukierunkowane na metabolizm roślin.
Wiele substancji interweniuje bezpośrednio w fotosyntezę, w której rośliny wykorzystują światło z dwutlenku węgla w powietrzu do budowy wysokoenergetycznych cząsteczek.
Inne składniki aktywne zapobiegają wytwarzaniu przez roślinę biocząsteczek potrzebnych do fotosyntezy, zielonego chlorofilu w liściach, ale także niektórych karotenoidów. Należą do nich na przykład karoten zwany prowitaminą A, który chroni roślinę przed agresywnymi cząsteczkami, które również produkuje światło słoneczne. Zahamowanie syntezy karotenoidów dosłownie spala więc tkankę liścia na słońcu, dlatego substancje, które powodują taki efekt, nazywane są herbicydami wybielającymi. Szybkie usunięcie chwastów w pierwszej fazie rozwoju rośliny może nie wystarczyć dlatego też stosuje się także herbicydy w dalszych fazach. Wówczas ich zadania są nieco inne, może przykładowo zmienić się sposób wchłaniania czy też aplikacji. W każdym wypadku należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe przed opryskiem. Należy zadbać o to aby przykładowo herbicyd w rzepaku nie odbywały się przed opadami deszczu. Nie należy także wykonywać oprysków w czasie zbyt dużego nasłonecznienia kiedy środek może zbyt szybko wyparować.