Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni

Muszki owocówki mogą być w lecie prawdziwą udręką, albowiem przyciąga je zapach fermentacji, owoce, czy nawet nieumyty kieliszek po winie, bądź szklanka po napoju. Co więcej owady te bardzo szybko się rozmnażają i po krótkim czasie mogą stać się prawdziwym problemem. W ciągu dnia samica może złożyć nawet 60 jajek, z których wykluwają się młode. Muszki owocówki żyją około 30 dni i potrafią utrudnić nam życie. Jak wiec sobie z nimi radzić? Istnieje kilka sposób, aby zapobiec pladze muszek owocówek w naszej kuchni. Przede wszystkim należy pozbyć się jaj a także zabezpieczyć potencjalne miejsca, gdzie mogą być one składane. Muszki przyciąga zapach wszystkich produktów, które znajdują się w procesie fermentacji, a jeśli ich nie zabezpieczymy problem może stać się wkrótce bardzo duży. Z tego też względu wyrzucić należy wszystkie nadpsute owoce, cytryny skórki, a także umyć naczynia, z jakich piliśmy na przykład sok. Warto również umyć blaty, aby na nich nie pozostały przypadkowo kawałki owoców.

Pułapka na muszki owocówki

Jeśli nie pozbędziemy się jajek muszek owoców, szybko, bo zaledwie w ciągu kilku dni przeistoczą się one w dorosłe osobniki. Jeśli jednak na tą decyzję jest za późno warto zrobić pułapkę. Do tego celu wystarczy nam szklanka wypełniona na przykład kilkoma łyżeczkami wina lub też octu. Szklankę umieśćmy w miejscu, gdzie przebywa dużo muszek, odczekajmy godzinę a w tym czasie zbiorą się one na jej brzegach. Następnie wystarczy odkurzyć pułapkę a szybko pozbędziemy się znacznej ilości muszek owocówek. To jednak nie wystarczy, ponieważ warto zabezpieczyć się, aby muszki znów nie powróciły.

Przeglądnijmy, więc wszystkie owoce, sprawdźmy czy nie są nadpsute, nie przechowujmy przekrojonych cytryn ani pomidorów. Wszystkie owoce i warzywa zamykajmy szczelnie w plastikowych lub szklanych pojemnikach. Pamiętaj także o regularnym wyrzucaniu śmieci, ponieważ wystarczy pestka z owocu, a już kosz zapełni się nieproszonymi gośćmi. Zadbaj, aby muszki nie powróciły.