Malarstwo – reprodukcje

s_152601Reprodukcje prac malarskich wydrukowane na plakatach lub tapetach ściennych to doskonały mariaż tradycyjnej formy sztuki z najnowocześniejszą technologią, przy której użyciu powstają nadruki. Ich doskonała jakość bardzo precyzyjnie oddaje piękno oryginału i potrafi radykalnie zmienić wygląd każdego wnętrza, podkreślając przy tym indywidualny gust jego właściciela.
Tradycjonalistom z pewnością spodobają się reprodukcje obrazów nawiązujących stylem do klasycznego impresjonizmu. Przykładem są serie prac Gniewomira Pieńkowskiego, zatytułowane „Viridis” i „Murmuris”, przedstawiające pejzaże przyrodnicze lub fragmenty zabytkowej architektury. Z kolei miłośnicy surrealizmu docenią reprodukcje dzieł inspirowanych właśnie tym nurtem w sztuce, na przykład intrygujące prace Anny Lupy- Suchy, której dzieła spowija aura tajemnicy i niedopowiedzenia.
Wydruki obrazów są wspaniałym pomysłem na prezent dla miłośnika sztuki, który z pewnością doceni nasz gest, zwłaszcza jeśli dopasujemy określony obraz do wystroju wnętrza domu obdarowanego.

Zasada, że do pomieszczeń urządzonych klasycznie będą nadawać się jedynie reprodukcje dzieł malarstwa tradycyjnego, a do nowoczesnych abstrakcja czy futuryzm, może tu być bez obaw łamana. Prawem, którym powinniśmy się jednak kierować jest to, aby obrazy na plakatach, płótnach lub fototapetach były eksponowane w miejscach odsłoniętych, bez towarzystwa innych elementów dekoratorskich. Stanowią bowiem dominujący element w pomieszczeniu, którego piękno jest najlepiej widoczne, gdy występują solo. Możemy zdecydować się na umieszczenie plakatów lub płócien za szkłem lub oprawić je w ramy. Ta ostatnia powinna być jednak raczej skromna, by nie przyćmiewać głównego tematu dzieła.

Na stronie internetowej https://ajzo.pl/technika/malarstwo znajdziemy prace, które dodadzą wyszukanego stylu salonowi, sypialni, czy nawet łazience. Występują w wersji wydrukowanej na papierze plakatowym, bawełnianym płótnie, lub też na naklejce, która po przymocowaniu do ściany tworzy spektakularną fototapetę.